Pomysły Zastępy Szefowie Zaloguj

Jak zrobić drewniany krzyż FSE

Autor pomysłu
Nietoperz (5 Lubelska)

Technika
Liturgika

Dodano
14 października 2013

Oglądano
4679×

Średnia ocena

Na ostatniej zbiórce przygotowaliśmy drewniany krzyż FSE. Czas, jaki poświęciliśmy na wykonanie to około 1 godziny (używaliśmy wyrzynarki).

Potrzebne rzeczy:
szablon krzyża FSE i lilijkiwyrzynarka albo piłapapier ścierny o gradacjach: 80, 100, 300-400, 1000-2000 "Wodny" (opcjonalnie)ołóweksklejka/deska (rodzaj drewna nie ma znaczenia, wymiary zależą od tego, jak duży ma być nasz krzyż)lakier do drewna/lakierobejca (My wybraliśmy palisander)wiertarkawypalarkaMaseczka do ochrony dróg oddechowychMiękki Pędzel Piła włosokowa (Opcjonalnie)

Krok 1. Na desce/sklejce odrysowujemy szablon.

Krok 2. Za pomocą piły/wyrzynarki wycinamy krzyż.

Krok 3. Całość krzyża (łącznie z brzegami) bardzo dokładnie szlifujemy papierem ściernym. Należy używać papierów w tej kolejności: 80, 100, 300-400.

Krok 4. Odrysowujemy lilijkę. Następnie wypalamy ją (Ciągłą linią albo kropkami). Jeśli wybraliście ciemny lakier lub po prostu taka opcja bardziej się Wam podoba możecie wypalić rówinież środek lilijki kropkami. Alternatywnym sposobem jest wycięcie lilijki piłą włoskową lub wyrzynarką. Jeśli przy wycinaniu powstaną drzazgi należy je zetrzeć papierem ściernym w takiej samej kolejności co uprzednio.

Krok 5. Lakierujemy krzyż zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej nakładać lakier w takim samym kierunku ,w którym idą słoje. Jeśli wygląd, barwa lub faktura drewna nie będzie odpowiednia można polakierować więcej razy. Jeśli używamy papierów o gradacji 1000-2000 najpierw (już po wstępnym szlifowaniu) lakierujemy, szlifujemy (Zamoczonym papierem, w przeciwnym razie lakier może się porysować) i znowu lakierujemy.

Krok 6. Wiercimy z tyłu dziurę, która posłuży do powieszenia go.

Krzyże trzeba poświęcić.

Pod tym adresem znajduje się obraz krzyża FSE. Na jego podstawie wykonaliśmy szablon.

Zdjęcia

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz się zalogować...

Ładowanie komentarzy...

Bezpieczeństwo

Przy używaniu piły oraz wyrzynarki należy uważać na to, aby palce dzieliła odpowiednia odległość od ostrza.

Jeśli używamy wyrzynarki, to dobrym pomysłem jest odsysanie pyłu za pomocą odkurzacza. Podczas wyrzynania trzeba robić co pewien czas przerwy. W przeciwnym razie drewno zacznie się przypalać (pył może się nawet podpalić). Dzięki temu łatwiej utrzymamy porządek i zmniejszymy ryzyko dostania się pyłu do oczu i układu oddechowego.

Polecamy również zakup okularów ochronnych i maseczek do ochrony dróg oddechowych.

Podczas lakierowania nie wolno przebywać zbyt długo w pomieszczeniu, ponieważ opary lakieru są niezdrowe.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na kabel, aby go przypadkiem nie przeciąć (w najlepszym wypadku spowoduje to zepsucie sprzętu, w najgorszym porażenie prądem).

Udostępnianie

Login:

Hasło:

Zarejestruj zastęp

Tolltip