Pomysły Zastępy Szefowie Zaloguj

Platforma na polanie

Autor pomysłu
Łoś (9 Warszawska)

Technika
Pionierka

Dodano
11 lipca 2013

Oglądano
2084×

Średnia ocena

Wyobraź sobie, że jedziesz na obóz, a na miejscu okazuje się, że gniazdo zastępu będzie na polanie lub w bardzo rzadkim lesie. Z tego powodu nie ma drzew, na których można by zamocować platformę. W takim wypadku jeśli nie chcesz spać na ziemi, to musisz ją zbudować na żerdkach wkopanych w ziemie. Jako, że moja drużyna jedzie w tym roku za granice i nie wiadomo jak miejsce obozu będzie wyglądać to w ramach misji technicznej z Husarii postanowiłem razem z zastępem taką platformę zbudować, żeby mieć to na wszelki wypadek przetrenowane.

Rzeczy, których będziesz potrzebował:
- 13 żerdek (dla jedno pozimowej platformy na sześć osób) w tym: cztery pionowe, dwie boczne około 5 metrowe oraz 7 żerdek dwumetrowych (nie uwzględniłem półek i innych opcjonalnych przybudówek);
- około kilometra sznurka na wiązania i prycze

Pracę należy rozpocząć od wymierzenia miejsc na doły, w których później staną pionowe żerdki pełniące role drzew. Doły powinny być odpowiedniej głębokości.
Dla mniejszych platform muszą mieć co najmniej metr, a dla większych minimum półtora metra głębokości. Po wykopaniu w dziury wsadzamy żerdki. Ważny jest dobór odpowiednio wytrzymałych.
Następnie doły trzeba zasypać ziemią. Przed tym warto jednak otoczyć pionową żerdkę kilkoma krótszymi w roli kołków. Dzięki temu powinna ona być bardziej stabilna.
Gdy tym sposobem wkopiemy cztery żerdki możemy przystąpić do zbudowania na nich klasycznego szkieletu platformy i pryczy.
Jeśli chcemy żeby platforma była jeszcze bardziej stabilna to możemy dodać dodatkowe pionowe żerdki na dłuższych bokach platformy.
Dużą zaletą takiej platformy jest to, że nie ograniczają nas drzewa, dzięki czemu może mieć ona właściwie dowolną wielkość i kształt.
Wygodną opcją, którą umożliwia nam taka platforma jest łatwy sposób zadaszenia jej. Jeśli chcemy możemy zrobić prycze na wysokości końca pionowych żerdek.
Dzięki temu można na platformie wygodnie postawić namiot. Jednak bardzo ciekawym sposobem, który widać na zdjęciach jest zrobienie pryczy 1,5 metra poniżej końca pionowych żerdek.
Wtedy możemy na nich zawiesić plandekę, która zadaszy nam platformę.

Zdjęcia

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz się zalogować...

Ładowanie komentarzy...

Bezpieczeństwo

Ważne jest żeby doły na pionowe żerdki były odpowiednio głębokie. W przeciwnym razie platforma może nam się mocno pochylić lub nawet zawalić.
Ta głębokość powinna wynosić dla mniejszych platform co najmniej metr, a dla większych minimum półtora metra.

Udostępnianie

Login:

Hasło:

Zarejestruj zastęp

Tolltip