Autor pomysłu | Technika | Dodano | Oglądano |
Prosty, smaczny i zdrowy. Oto trzy przymiotniki określające chleb, który może już od dziś wzbogacać Waszą dietę na obozie, na zbiórce czy w domu.
Tajemna receptura proszku:
(5 porcji)
-600 g mąki
-Kostka drożdży
-5 l wody (reszta przyda się do mycia rąk)
Sposób przygotowania:
Skrusz na drobno drożdże i połącz je z mąką (cała kostka drożdży na 400 g mąki) . Zalej ciepłą wodą ok. 0,5 l (nie może parzyć dłoni), przykryj naczynie ścierką i odstaw w nasłonecznione miejsce. Może to być okolica ogniska. Im cieplej tym szybciej urośnie ciasto. Nie kładź jednak naczynia na ognisku. Rozczyn pozostaw na ok. 2 godziny. Oznaką poprawnie przebiegającego procesu fermentacji są bąble pojawiające się na powierzchni ciasta. Teraz dosyp pozostałe 200 g mąki i ugniataj do momentu kiedy masa przestanie kleić się do dłoni. Podziel ciasto na pięć kulek. Każdą z nich przypraw solą, a potem z osobna wedle upodobań. Zalecamy chleb z oregano lub czosnkiem. Uformuj kulki na kształt chudego placka i piecz na rozgrzanym oleju i małym ogniu na grubej blasze albo płaskim kamieniu, aż chleb nie przestanie być surowy.
Proszek, czyli drożdże z mąką musisz trzymać w szczelnym worku i chłodzie, aby spowolnić proces fermentacji oraz mieć połączone składniki w gotowości.
Angażowanie zastępu:
-Trzeba podzielić produkty między członków zastępu.
-Kucharz nastawia rozczyn a pionier podgrzewa wodę – i pilnuje aby nie była za gorąca.
-Powinno się wyznaczyć osobę, która zawiadomi kucharza, gdy baza na chleb będzie gotowa. Osoba ta powinna także doglądać stanu worka z proszkiem, aby ujmować jego ilość. Dzięki temu zabiegowi chleb można piec regularnie.
-Ciasto zagniata wytrwały człowiek. Jest to męcząca i nużąca praca.
-Chleb powinien smażyć kucharz, gdyż z założenia zna się na fachu.
Tolltip