Pomysły Zastępy Szefowie Zaloguj

Zrobić nóż? To nie takie trudne!

Autor pomysłu
Kruk (5 Wrocławska)

Technika
Inne

Dodano
27 stycznia 2013

Oglądano
2389×

Średnia ocena

Na WHM 2012 byłem w zastępie Ryś. Byliśmy w hufie rzemiosło. Jednym z punktów które mi się najbardziej podobały były noże. Noże te wywarły wielkie wrażenie nie tylko na mnie. Nie są one trudne do zrobienia, a potrzebne jest tylko dużo chęci, przyrządy takie jak gumówka (szlifierka kątowa), osełka i wiertarka oraz odrobina zmysłu praktycznego.

1. Potrzebny jest prostokątny kawałek blachy o grubości ok. 2 mm. Najlepiej nadaje się do tego resor z samochodu. Rozmiary noża mogą być dowolne. Rozmiary mojego są podane w projekcie na zdjęciach, jak ktoś chce mniejszy albo większy to można sobie wyliczyć proporcjonalnie.

2. Narysować sobie linie wyznaczające kształt metalowej części noża i wyciąć gumówką. Wycieramy krawędzie papierem ściernym.

3. Krawędź, która ma być ostra należy potraktować tak, aby była ostra. To znaczy: wkładamy naszą wyciętą już część w imadło i bierzemy gumówkę do łapki, ścieramy krawędzie w nachyleniu do płaskiej strony blaszki pod kątem 170 stopni, z jednej i drugiej strony. Po jakimś czasie powinno się nam wyprofilować ostrze.

4. Kolejnym etapem jest zrobienie rękojeści. Wycinamy w drewnie prostopadłościan czworokątny o rozmiarach 2,0 cm x 1,5 cm x 11,0 cm. Wycieramy papierem ściernym żeby nie było drzazg. Robimy wcięcie na ostrze o głębokości 3,5 cm.

5. W miejscu, gdzie ostrze i rękojeść na siebie nachodzą wywiercić dwie dziury o średnicy śrubek jakimi chcemy to skręcić.

6. Skręcamy.

7. Porządnie ostrzymy na osełce i nóż gotowy.

Można też kupić blanki (gotowe ostrza) i dorobić do tego tylko rękojeść. Ozdobić np. wypalić lutownicą na drewnie nazwę zastępu.

Zdjęcia

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz się zalogować...

Ładowanie komentarzy...

Bezpieczeństwo

Zachować wszystkie środki bezpieczeństwa zarówno przy cięciu gumówką jak i przy wierceniu i ostrzeniu. Oczywiście podczas używania takich narzędzi jak gumówka lub wiertarka należy być pod czujnym okiem rodziców, drużynowego lub obytego już w tych sprawach.Zasady bezpieczeństwa przy używaniu gumówki:

pod żadnym pozorem nie zdejmować obudowy ochronnej w czasie pracy,
w czasie pracy należy używać okularów ochronnych,
nie używać tarczy noszących widoczne ślady uszkodzenia lub nadmiernego zużycia,
zwracać uwagę aby strumień iskier (przy cięciu metalu) nie był skierowany na materiały łatwopalne (zagrożenie pożarem) oraz na przedmioty szklane, szkliwione lub lakierowane (niebezpieczeństwo zniszczenia powierzchni glazury, szyb czy przedmiotów emaliowanych nieusuwalnymi ziarnami metalu).

Udostępnianie

Login:

Hasło:

Zarejestruj zastęp

Tolltip