Autor pomysłu | Technika | Dodano | Oglądano |
Czy upieczenie pizzy w lesie jest możliwe? Oczywiście! Trzeba tylko wiedzieć jak. Do przyrządzenia tego smakowitego dania będzie nam potrzebne:
dwie patelnieognisko z dużą ilością żarumąka (w zależności ile chcemy zrobić pizzy - z kilograma wyjdzie całkiem sporo)woda (2 litry wystarczą, i dadzą dużą rezerwę)olej - do ciasta potrzeba pół szklanki + trochę do wysmarowania patelni (do natłuszczania patelni może być tez masło albo smalec)drożdże - pół kostki, czyli około 50 gram (+ trochę cukru)przyprawy: sól, pieprz, bazylia, oregano; ilościowo wedle uznaniaketchup lub inny sos pomidorowy do posmarowania ciastaskładniki: co kto lubi; kurczak (wcześniej podsmażyć z przyprawami), pieczarki (wcześniej poddusić), kukurydza, ananas, szynka, kiełbasa
Przyda się też ser żółty i tarka do sera.
Przygotowanie ciasta:
1. Drożdże rozpuścić w pół szklanki letniej wody (powinno się dodać łyżeczkę cukru...), poczekać aż się zrobi piana (około 20 - 30 minut w ciepłym miejscu)
2. W tym czasie możemy przygotować tzw. składniki suche: kilogram mąki + przyprawy wrzucić do miski, i trochę przemieszać, żeby przyprawy równo rozprowadzić w mące.
3. Gdy drożdże zaczną nam uciekać ze szklanki, trzeba je dodać do michy z suchymi składnikami. Dodatkowo dodajemy jeszcze: pół szklanki wody i pół szklanki oleju.
4. Wszystko mieszamy do powstania jednolitej, nielepiącej się do palców kuli. Najprawdopodobniej okaże się, że ciasto ma za mało wody, dlatego trzeba dodawać po troszeczku wody, żeby wszystkie składniki ładnie się połączyły.
5. Po wyrobieniu ciasta odkładamy je do miski, przykrywamy ściereczką. Następnie należy odczekać około 30 minut do wyrośnięcia ciasta.
W ten sposób doszliśmy do punktu kulminacyjnego, trzeba przygotować nasz piec i blachę, oraz stworzyć naszą pizzę:
6. Ognisko należy rozgarnąć, tak żeby na dnie było trochę żaru, jednocześnie trzeba zostawić trochę, aby przysypać naszą blachę z pizzą. W tym samym czasie gdy jest przygotowywane ognisko, należy natłuścić obie patelnie (olejem, masłem, smalcem...). Trzeba zrobić to dokładnie, aby pizza nam nie przywarła do patelni.
7. Kolejnym etapem jest stworzenie okrągłego placka z naszego ciasta, i dopasowanie go do naszej patelni (grubość zależy od nas; jednak należy pamiętać, że im grubsze ciasto tym dłużej trzeba piec). Gdy to już jest gotowe, pokrywamy cały placek sosem pomidorowym (może być to zwykły ketchup). Dalej nanosimy nasze ulubione składniki. Na składniki można nasypać trochę bazylii i oregano, a na koniec posypujemy wszystko startym, żółtym serem.
8. Gdy to już jest gotowe, pozostaje nam przykryć jedną patelnię drugą. Aby było to dobrze zrobione, trzeba zabrać z domu odpowiednie patelnie, które do siebie pasują! Warto też na koniec owinąć obie patelnie folią aluminiową, aby nie wpadły nam żadne nieproszone dodatki.
9. Tak przygotowany pakunek wkładamy do żaru. Patelnie należy też przysypać żarem od góry.
Pojawia się w tym momencie ważne pytanie: "Ile czasu należy piec pizzę?" Na to pytanie nie odpowiem. Zależy to od grubości ciasta, grubości patelni, ilości żaru i innych zmiennych... Żeby się dowiedzieć, trzeba po prostu przygotować pizzę! Pierwsza się spali, druga może trochę też, ale trzecia... palce lizać!
Powodzenia!
Tolltip