Autor pomysłu | Technika | Dodano | Oglądano |
Pewnego słonecznego lata w ramach kursu pionierki zbudowaliśmy wieżę. Miała ona 13 metrów wysokości i dwa podesty obserwacyjne. Budowa zajęła dwa dni.
Pierwszy dzień minął nam na budowaniu konstrukcji nośnej na ziemi. Było sporo pracy przy każdym łączeniu, gdyż żerdzie były grube, a zależało nam na stabilnej konstrukcji. Wszystkie łączenia były wykonane bez użycia gwoździ, tylko i wyłącznie na zaciosy i łączenia sznurkowe. Łączenia w podstawie konstrukcji nośnej były dodatkowo wzmocnione długimi śrubami. Budowanie pionowej konstrukcji w poziomie jest trochę utrudnione, gdyż trzeba sobie wyobrazić jak konstrukcja nośna będzie działała po jej postawieniu do pionu, jak będą się rozkładały siły i gdzie są najsłabsze punkty konstrukcji. Dlatego ważne jest dobre rozrysowanie planów i ich dokładne zrealizowanie.
Drugi dzień zaczął się od stawiania wieży. Wcześniej jednak trzeba było przygotować system dźwigni i bloczków. Jest to dość skomplikowane i postaram się przedstawić kilka ciekawych pomysłów później na stronie Jarmarku. Stawianie wieży jest niesamowitym momentem, ale nie należy dać się ponieść emocjom i ciągnąć na "Hurra!". Ktoś musi kierować i koordynować całą akcję. Na koniec zostaje dokładne wykończenie podestów i drabinek oraz wywieszenie flagi.
Planowanie budowy
Przygoda z wieżą zaczyna się na długo wcześniej, nim zostaną wykonane pierwsze wiązania. Należy rozrysować wszystkie etapy budowy, zaczynając od ogólnej koncepcji, następnie detale konstrukcji, a wreszcie schemat stawiania wieży. Z rysunków można dokładnie oszacować zapotrzebowanie na drewno. Jest to spora konstrukcja, więc oszczędne gospodarowanie materiałem pozwoli uratować kilka drzew w okolicy. Dodatkowo należy określić, ile jest potrzebnych innych materiałów - sznurka na łączenia, lin do stawiania wieży. Warto się zastanowić, jakie narzędzia będą nam potrzebne. Czasem narzędzia można zrobić już na miejscu, np. duże młoty do wbijania pali.
Etapy budowy
Organizacja placu budowy, pierwszą rzeczą powinna być budowa stojaka na narzędzia i koszy na śmieci. Następnie, mając plan w ręku, należy zrobić selekcję drewna na poszczególne elementy konstrukcyjne, tak żeby nie wykorzystać grubych żerdzi na pokrycie podestu, a cienkich na elementy nośne.
Wieżę można wznosić albo budować w poziomie. Wznoszenie polega na budowaniu konstrukcji od początku w pionie i w jej docelowym miejscu. Jest to prostsze rozwiązanie, jednak przy dużych projektach wymaga wiązania łączeń na wysokości, co jest trudniejsze i możne być bardziej niebezpieczne. Budowanie w poziomie zakłada wykonanie konstrukcji nośnej w poziomie, na ziemi, mając łatwy dostęp do kluczowych łączeń i mogąc bezpiecznie je wykonać. Oczywiście najbardziej emocjonującym etapem budowy jest stawianie wieży "na nogi". Po tym można wykonać pozostałe elementy, jak drabiny podestu etc.
Żeby efekt propagandowy naszej konstrukcji był właściwy, trzeba dokładnie posprzątać plac budowy. Nie ma nic gorszego niż ścinki sznurka czy drewna psujące zdjęcie świeżo wybudowanej konstrukcji.
Przygodę z budowaniem wieży wspominam bardzo miło. Mam nadzieję, że dzięki Jarmarkowi znajdą się naśladowcy, którzy wybudują inną, może wyższą wieżę. W następnym wpisie na Jarmarku postaram się przedstawić trochę pomysłów, które wykorzystaliśmy przy budowie i stawianiu naszej wieży.
Tolltip