Autor pomysłu | Technika | Dodano | Oglądano |
Jak wykonać odlew gipsowy tropów zwierząt? To bardzo proste!
Potrzeba do tego:
1. gips (najmniejsze opakowanie jakie można kupić to 2 kilogramy; taka ilość wystarczy na kilka odlewów; prośmy w sklepie o gips szybkoschnący aby oszczędzić czas)
2. woda (w zależności od tego ile chcemy robić odlewów, potrzebna nam różna ilość; lepiej mieć więcej dlatego proponuję zabrać dwa litry wody)
3. jakiś pojemnik do rozrabiania gipsu z wodą
4. coś co posłuży nam za formę do gipsu; w wersji "easy" może być to kartka papieru (proponowałbym trochę grubszą tekturkę), w wersji "hard" wcześniej przygotowane kawałki rurki PCV o różnych średnicach (mniejsze niż 10 cm raczej się nie przydadzą a większe niż 15 będą nam potrzebne do zrobienia odlewu wielkiego tropu łosia...) i wysokości około 7 cm.
5. wazelina
Gdy odnaleźliśmy już doskonały trop interesującego nas zwierzęcia, musimy go przygotować czyli oczyścić z wszelkich listków, patyczków itd. należy to robić ostrożnie aby nie uszkodzić tropu (może przydać się peseta). Warto też mieć ze sobą trochę oleju wlanego do jakiegoś rozpylacza np. po kosmetykach, i delikatnie spryskać taki trop przed dodaniem gipsu (powinno zapobiec to przyklejaniu się drobinek ziemi do naszego odlewu).
Sam trop jest już przygotowany. Trzeba zabrać się za właściwą robotę.
Wersja easy:
wycinamy z kartki / tektury pasek o wymiarach około 20x7 cm i robimy z niego walec. Tak powstały kształt można utrwalić spinaczem albo zszywkami. Walec nakładamy na trop, w taki sposób aby całkowicie go otaczał, i delikatnie wbijamy w ziemię. Całkiem niezłym pomysłem jest wbicie jakiegoś patyka w miejscu łączenia papieru, gdyż po dodaniu gipsu, walec może się w tym miejscu rozłazić a w ten sposób temu zapobiegniemy.
Wersja hard:
wcześniej przygotowane walce z rurki PCV smarujemy od środka wazeliną, aby gips nie przykleił się do nich. Dalej postępujemy tak samo jak w wersji "easy", czyli walec nakładamy na trop i delikatnie wbijamy w ziemię.
Dalej w obu przypadkach:
rozrobiony wcześniej gips z wodą, o konsystencji gęstej śmietany, wlewamy delikatnie do naszego walca otaczającego trop. Należy robić to delikatnie, aby nie uszkodzić tropu. Gipsu wlewamy tyle, aby powstał zapas około 3 cm ponad powierzchnię ziemi.
Po zalaniu czekamy około 15 minut (ten czas może być inny, w zależności od tego, jakiego gipsu używamy), upewniamy się czy gips zastygł np. przy pomocy noża i delikatnie wyciągamy nasz odlew.
W wersji easy gips spowoduje deformację papierowego walca i wyjdzie nam jajowaty kształt odlewu, w wersji hart powinien wyjść ładny okrągły odlew.
W ten sposób uzyskaliśmy tzw. negatyw. Aby uzyskać pozytyw, czyli replikę tego co widzieliśmy w lesie należy:
- wysmarować dość grubą warstwą wazeliny wcześniej wykonany negatyw (tylko tą część, która stykała się z ziemią)
- przygotować nowy papierowy walec lub ponownie natłuścić walec z PCV
- wlać do walca gips
- zanurzyć w gipsie natłuszczony negatyw
- odczekać około 15 minut
- rozłączyć dwa zastygnięte odlewy
W ten sposób mamy nieuszkodzony negatyw, z którego możemy robić wiele pozytywów, oraz piękny pozytyw, który wiernie oddaje trop, który znaleźliśmy w lesie.
Tolltip