Pomysły Zastępy Szefowie Zaloguj

Przedstawienie kukiełkowe o Świętym Krzyżu

Autor pomysłu
Paweł Przypolski (szef)

Technika
Ekspresja

Dodano
14 stycznia 2013

Oglądano
1961×

Średnia ocena

Część biesiady wędrowniczej na corocznej Pielgrzymce Wędrowników na Święty Krzyż 2008 r. (więcej zdjęć z pielgrzymki pod adresem Święty Krzyż 2008 by Paweł Przypolski)


Biesiada wędrownicza w 2008 r. polegała na tym, że każdy krąg prezentował jedną część opowieści o historii powstania Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Puławski Krąg Wędrowników św. Franciszka otrzymał pierwszy epizod tej historii:

Epizod 1
Legenda o powstaniu klasztoru. Za panowania Bolesława Chrobrego królewicz węgierski św. Emeryk poluje w okolicznych lasach i spotyka jelenia z krzyżem pomiędzy rogami. Relikwie Krzyża Świętego, które nosi na piersiach, postanawia zostawić w tym miejscu.


Jako technikę do prezentacji tej historii zostały wybrane kukiełki. Wydawać by się mogło, że to technika nieco trudna do zastosowania na wędrówce, ale jak się okazało, trud włożony w przygotowania i troska o to, aby kukiełki przetrwały niedogodności wędrówki, zaprocentował wspaniałą zabawą, która stała się udziałem wszystkich uczestników pielgrzymki.

W przedstawieniu wzięło udział 6 kukiełek:

- Prezenter - wykonany techniką klasyczną na bazie drewnianego szkieletu krzyżakowego obleczonego dzianinami koloru białego i czarnego w stylizacji odświętnej wizytowej - na co wskazują elementy zdobnicze krawatopodobne i uczesanie dredowe pochodzenia sznurkowego.

- Król Bolesław Chrobry - wykonany techniką styropianową z zastosowaniem powlekania powierzchniowego plakatówkowego. Na uwagę zasługuje fakt, iż kukiełka ta jako jedyna przeszła metamorfozę swojej zewnętrznej postaci związaną z przemianą emocjonalną odgrywanej postaci (od znudzenia i smutku do euforii i podekscytowania). Co wprawniejsi obserwatorzy na pewno zauważą różnicę, oglądając zamieszczony poniżej film.

- Rycerz króla Bolesława - zdecydowanie najbardziej zaawansowana technologicznie kukiełka z tego przedstawienia. Wykonana z zastosowaniem technologii elektronicznych, zasilana ogniwem elektrycznym i wyposażona w zaawansowany panel sterowania. To zaawansowanie techniczne umożliwiło głęboko jasny, wyraźny i (co ważne!) czerwony przekaz emocji miotających postacią odgrywaną przez tę kukiełkę. Zdziwienie, zainteresowanie, podekscytowanie czy genialny pomysł nigdy jeszcze nie były tak dobitnie wyrażone.

- Św. Emeryk - wykonany czystą techniką szwalniczą z białej (w końcu to święty) dzianiny przy zastosowaniu wypchania szmacianego. Na uwagę zasługuje wysoka elastyczność kończyn tej kukiełki dająca wrażenie dużej lekkości i szeroko pojętej gibkości tej postaci (szczególnie zauważalne w czasie jazdy konnej).

- Koń poliglota - wykonany tą samą techniką co jego jeździec, z zastosowaniem elementów zdobniczych z czarnej dzianiny (siodło, grzywa, uzda). Jako jedyna kukiełka w czasie występu wraz ze św. Emerykiem była sterowana ręcznie bez zastosowania drewnianej prowadnicy trzonkowej.

- Jeleń - wykonany techniką mieszaną, w głównej mierze styropianową z powlekaniem plakatówkowym, ale także z zastosowaniem elementów naturalnych pochodzenia gałęziowego porożopodobnego oraz elementów gotowych (zakupionych bądź otrzymanych) w postaci brązowego drewnianego krzyża śródrożnego.

Różnorodność zastosowanych technik tworzenia kukiełek wynikła z prostego podziału - każdy z wędrowników otrzymał zadanie przygotowania jednej kukiełki, co jak widać przyniosło bardzo ciekawe efekty.

A oto i oryginalny scenariusz (dzięki Pawle Grabiński):
scenariusz
Życzę miłego oglądania.

Część pierwsza:




Część druga:

Zdjęcia

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz się zalogować...

Ładowanie komentarzy...

Bezpieczeństwo

Przy realizacji tego projektu nie napotkaliśmy raczej na żadne zagrożenia. Może jedynie ryzyko lekkich odleżyn i "złapania wilka" dla operatorów kukiełek, którzy przez cały czas występu leżeli pod sceną. Dodatkowe ryzyko porażenia stałym prądem elektrycznym dla operatora kukiełki rycerza. Przy odpowiedniej izolacji od podłoża zagrożenia te będą zupełnie wyeliminowane :)

Udostępnianie

Login:

Hasło:

Zarejestruj zastęp

Tolltip