Pomysły Zastępy Szefowie Zaloguj

Banalny maszt o niebanalnym wyglądzie

Autor pomysłu
Nietoperz (1 Otwocka)

Technika
Pionierka

Dodano
24 sierpnia 2018

Oglądano
431×

Średnia ocena

Podczas tegorocznej pionierki obozowej mieliśmy postawić maszt. Chcieliśmy aby był wyjątkowy i długo zapamiętany. Poniżej efekt naszych starań!
Przedtem jednak trzeba się przygotować. Konstrukcja wymaga umiejętności posługiwania się połączeniami na zaciosy i kołki.
Na obozie będą wam potrzebne:
- Świder do drewna 18 mm i 28 mm
- Żerdź na maszt (długość wedle uznania- u nas ok 6 m)
- Poprzeczka do krzyża - 2 m
- 8 cienkich żerdek - 1 m
- 8 cienkich żerdek - 30 cm
- linka flagowa - ok 30 m
- trochę kołków różnej grubości
- zalecany sprawny zastęp ;)


Gdy już wszystko skompletujecie czas zabrać się do pracy.

Żerdki należy okorować. Metrowe kawałki należy połączyć w stelaż ramion naszego krzyża. Łączymy je na kołki wzmacniając zaciosami. Jeżeli wszystko zrobimy poprawnie uzyskamy 4 trójkąty równoramienne bez podstaw.

Teraz trzeba połączyć krótkie kawałki ze sobą także tworząc trójkąty(tym razem łączenia pod kątem prostym). Następnie składamy cały krzyż - małe trójkąty pod spodem, duże na górze. Łączymy je kołkami (tym razem bez zaciosów).
Nasz krzyż jest gotowy. Pora stworzyć maszt na który zostanie nałożony. Bierzemy nasza najdłuższą żerdź, odmierzamy od chudszego końca około 30 cm i wycinamy zacios. Potrzebujemy jeszcze poprzeczki- na jej środku także wycinamy zacios. Składamy ze sobą i przewiercamy dużym świdrem.

Wszystkie części są już gotowe. Teraz pora je złożyć. Na ziemi kładziemy maszt i nakładamy na niego wcześniej przygotowany krzyż tak aby ramiona pokryły się z poprzeczka. Teraz należy wwiercić się w poprzeczkę(boczne ramiona) i maszt (dolne ramie) i połączyć oba elementy w całość. Górne ramie może być trochę niestabilne więc jeśli zaistnieje obawa można w szczycie masztu wywiercić otwór i wbić patyk do którego przywiąże się górne ramię. Środek krzyża też można przewiązać dla wzmocnienia łączenia. Następnie w górnej części ramion krzyża wiercimy otwory przez które przejdzie linka flagowa. na górnym ramieniu przybijamy gwoździe i przepuszczamy linkę tak żeby nie spadła w trakcie obozu.

Należy jeszcze przygotować miejsce gdzie nasz maszt zostanie wkopany i go postawić!

Powodzenia!!! :)

Zdjęcia

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz się zalogować...

Ładowanie komentarzy...

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jak podczas pionierki

Udostępnianie

Login:

Hasło:

Zarejestruj zastęp

Tolltip